INFORMACJE DLA RODZICÓW


Dlaczego warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Jest wiele powodów, ale najważniejszy to fakt, że harcerstwo nie jest jedynie miejscem spędzania wolnego czasu, tylko formą pracy wychowawczej kształtującą charakter. Prawo Harcerskie i szczera wola wyrażona w Przyrzeczeniu Harcerskim, obowiązuje wszystkich - zarówno wychowanków jak i wychowawców, co sprawdza się już ponad 100 lat i daje właściwe rezultaty wychowawcze. Ponadto metoda harcerska jest tak przemyślana, aby harcerze sami się wychowywali poprzez własny przykład, braterstwo, pracę grupową, przyjaźń i przygodę. Obcowanie na łonie natury dostarcza tak wielu zapomnianych dziś bodźców – zapach lasu, ciepło ogniska, samodzielne przygotowanie posiłków w terenie czy nocleg pod namiotem. Dostarczą Twemu dziecku niezapomnianych przygód i wspomnień do których będzie wracać w przyszłości. System stopni i sprawności pomaga w opanowaniu wielu przydatnych umiejętności daleko wychodzących poza umiejętność obsługi telefonu komórkowego i tabletu, od których to nadmiaru można dziecko uchronić, dając w zamian ciekawsze bodźce. Harcerstwo jest prawdziwą praktyczną szkołą życia - uczy stawiania i osiągania celów. Z czasem uczy też przywództwa, wytrwałości, systematyczności, radzenia sobie w nieoczekiwanych lub trudnych sytuacjach, kreatywnego rozwiązywania rożnych kwestii i wielu przydatnych umiejętności: od przyszycia guzika do pieczenia chleba w ognisku włącznie.

Kiedy jest najlepszy czas aby zacząć harcerską przygodę?

Praktycznie nie ma tu ograniczeń wiekowych. Rozpocząć harcerską przygodę można w każdym wieku. Dzieci od 7 do 10 roku życia pracują w gromadach zuchowych. Od 10 do 15 roku życia organizujemy się w drużyny harcerskie. Młodzież 16-18 lat skupia się w patrolach i drużynach wędrowniczych. Dorośli zrzeszają się w kręgach harcerstwa starszego. Dla osób pragnących wspierać harcerstwo (np. rodziców) organizowane są Koła Przyjaciół Harcerstwa.

Najlepsze rezultaty wychowawcze osiąga się oczywiście po przejściu całego cyklu metodycznego - od zucha, poprzez wiek harcerski, wędrowniczy do wejścia w dorosłe życie. Dobrym czasem na wstąpienie do drużyny harcerskiej jest okres piątej i szóstej klasy szkoły podstawowej. Można już w tym czasie wykazać się zdolnościami organizacyjnymi i przywódczymi, a harcerstwo, poprzez pracę systemem zastępowym, potrafi je wspaniale rozwinąć.

Ile to zajmuje czasu?

Zbiórki zastępu harcerskiego odbywają się raz w tygodniu i trwają zwykle nie dłużej niż 2 godziny . Zbiórki drużyny odbywają się raz w miesiącu i zwykle połączone są z wyjściem poza miasto, grą terenową lub biwakiem, z tego powodu organizowane są raczej w dni wolne od zajęć szkolnych np. w sobotę lub niedzielę. Raz na kwartał może zdarzyć się jakaś wycieczka z nocowaniem często połączona z rajdem lub zlotem, gdzie można spotkać inne grupy harcerzy. Letni obóz trwa 2 lub 3 tygodnie i organizowany jest zazwyczaj w lipcu. Zimowisko również może przyciągnąć chętnych i trwa około tygodnia. Oczywiście wszystkie te zajęcia są dobrowolne, nie piszemy usprawiedliwień za nieobecność dziecka, ale ze względów logistycznych dobrze jest wiedzieć, jeśli ktoś nie może uczestniczyć w zbiórkach np. z powodu choroby lub innych planów rodziny.

Ile kosztuje harcerstwo

W porównaniu z innymi miejscami takimi jak kluby, świetlice czy zajęcia tematyczne dla dzieci harcerstwo jest bardzo tanią formą spędzania wolnego czasu oraz letniego i zimowego wypoczynku. Warto wiedzieć, że kadra harcerska pracuje społecznie z poczucia służby i pasji do harcerstwa. Składka członkowska w naszej drużynie jest praktycznie symboliczną kwotą służącą na pokrycie kosztów materiałów niezbędnych do organizowania zbiórek. Żeby zdobyć fundusze organizujemy też różnego rodzaju akcje zarobkowe. Często zamożniejsi rodzice wspierają harcerstwo poprzez działającą Fundację ZWHP, której celem jest pozyskiwanie sponsorów i funduszy na pracę harcerską. Biwaki i wycieczki to koszt taniego dojazdu, i kilkanaście złotych na tak zwany wsad do kotła czy kiełbaskę na ognisko. Koszt letniego obozu, o ile udaje się pozyskać sponsorów, potrafi zamknąć się w kwocie 1000 zł. Jedynym większym wydatkiem będzie zakup munduru i ekwipunku, ale można go rozłożyć na pierwsze kilka miesięcy. Żeby ułatwić skompletowanie umundurowania, organizujemy zbiorowe zamówienia.

Co warto wiedzieć?

Nasza drużyna została założona w 2009 roku. Przez pierwsze 6 lat działała w strukturach ZHP. Obecnie należy do Związku Wolnego Harcerstwa Polskiego "Szare Polówki" - to niewielka organizacja, zrzeszona w Federacji Harcerskiej "Zarzewie".
Od wielu lat harcerstwo w Polsce nie jest monolitem. Istnieje kilka dużych i wiele mniejszych, działających lokalnie organizacji harcerskich. Te mniejsze, aby nie być pomijane choćby w świadomości władz państwowych zorganizowały się w federację. FHZ działa w całym kraju, co daje możliwość wymiany doświadczeń i wzajemnej pomocy między środowiskami. Przykładowo, my w Krakowie możemy gościć przez kilka dni harcerzy np. z Płocka czy Lublina, którzy wdzięczni za nocleg i gościnę w naszej harcówce zaproszą nas potem do siebie i tam ugoszczą. Taka współpraca i wymiana doświadczeń jest bardzo cenna i poza przygodą, daje nowych przyjaciół i dostarcza nowych pomysłów.

Siedziba naszej organizacji  mieści się na Osiedlu Wysokim 22 - wejście od ulicy Złoczowskiej ( z tyłu budynku). Naczelnik jest dostępny dla Państwa we wszystkich sprawach organizacyjnych i wychowawczych po wcześniejszym umówieniu.
Kontakt mailowy: 
naczelnikzwhp@gmail.com , a telefon to 515 413 215

Zapisz swoje dziecko do harcerstwa już dziś

Harcerstwo jest dobrowolne. Pracujemy z ochotnikami, jednak rola rodziców jest bardzo duża. Liczymy nie tylko na wysłanie dziecka i zapisanie go do harcerstwa, a na wspieranie go w jego sukcesach i porażkach, szczególnie w początkowym okresie. Niezwykle ważny jest Państwa kontakt z drużynowym i wyrozumiałość, bo metoda harcerska nie zawsze pozwoli aby dziecko wróciło do domu czyste. Czasem wróci też zmęczone, ale dołożymy wszelkich starań aby zawsze wracało do domu szczęśliwe.

Jak zapisać?

Nasza harcówka znajduje się w Krakowie, na os. Wysokim 22 (wejście z tyłu budynku). Tam odbywają się nasze zbiórki.

Na stronie głównej umieszczone są informacje o terminach najbliższych zbiórek. Oczywiście nie jest konieczny kontakt osobisty, wystarczy jak dziecko wyślecie Państwo na pierwszą zbiórkę i podpiszecie odpowiednią zgodę wraz z klauzulami RODO na przynależność do drużyny.

"Zielona 25" jest drużyną męską, zrzesza chłopców od 10 roku życia (min. IV klasa). Natomiast dziewczęta zapraszamy do działającej równolegle drużyny harcerek. Młodsze dzieci (7-10 lat) zachęcamy do dołączenia w szeregi "Błękitnej Armii Smoka", czyli współpracującej z nami gromady zuchowej.                                                                                             
                                                                        Z poważaniem

                                                                                                                           phm. Paweł Duran
                                                                                                                          drużynowy 25 NDH